Egy pszichológusnő mindennapjai

Egy pszichológusnő mindennapjai

Tévhitek a pszichológusokról

2014. december 03. - Pszinő

Gyakran találkozom a tévhitekkel nem csak a munkám során de a magánéletemben is. Ebben a bejegyzésben összeszedem azokat a tévhiteket, amelyekkel leggyakrabban találkozom. Ezek amilyen humorosnak tűnnek, nem azok. Sajnos sok emberben ezek megdönthetetlen vélekedések. Őszintén remélem, hogy ezek a hiedelmek minél hamarabb eltűnnek majd a köztudatból.

  • ...Akkor nem is szólok hozzád, mert analizálsz. / Gondolatolvasó vagy?

Az egyik örök klasszikusnak számító mondat, amelyet egy pszichológus hall egy társaságban bemutatkozás alkalmával. Őszinte tiszteletem azon kollégák felé, akik ezt még nem hallották. Válasz: Nem, nem analizálunk szabadidőnkben. Amikor nem dolgozom, én speciel szeretek önmagam lenni, és nem foglalkozni a munkámmal. Szerintem ezzel más is így van. 

  • Aki pszichológushoz jár, az őrült.

Nem így van. Pszichológushoz olyan emberek járnak, akiknek segítségre van szükségük. Mindenki életében adódhat olyan probléma, amelyet egyedül nem tud megoldani, ez esetben lelki probléma. Hogy csak egy saját példát említsek, én a szobámat nem tudom egyedül kitapétázni, mégsem mondják rólam, hogy kétbalkezes vagyok...

  • A pszichoterápia csak pénzlehúzás, nem is használ, csak akkor, ha hiszel benne.

Valóban, a legtöbb pszichoterápia nem támogatott. De van egy jó hírem! Akkor is működik a pszichoterápia, ha nem hisz benne az ember. Ez olyan, mint az antibiotikum. Csak be kell szedni, és hittől függetlenül működik. A terápiában adott utasításokat, feladatokat meg kell csinálni. Akkor nem működik, ha a kliens nem csinálja. De ez még mindig nem hit kérdése, ugye?

  • A pszichoterápia beláthatatlan hosszúságú, megfizethetetlen luxus.

Minden pszichoterápia időhatáros. A képzett terapeuta meg tudja mondani, hogy hány alkalmas lesz a terápia. A terápia maradandó javulást okoz, egyszeri befektetés. Érdemes kiszámolni, például a szorongással kapcsolatban! A pszichoterápia során a kliens megtanul egy szorongásoldó módszert, amelyet élete végéig tud alkalmazni. De ha szorongást gyógyszeresen kívánja megoldani, akkor az hosszabb távú, és szintén folyamatos kiadás. A mérleg nyelve anyagi szempontból egyenlőséget mutat.

  • A pszichológusok maguk is őrültek.

Egy kedves belgyógyász ismerősöm azt mondta egyszer: Nincs egészséges ember, csak kivizsgálatlan. Ugyan ez a helyet a pszichológiában. Minden embernek vannak rossz periódusai, a pszichológus is ember. De pszichológusként rengeteg önismereti órát kell venni, és a saját problémájukat idővel kezelik a pszichológusok is. A mentális problémákkal nehéz mentális problémákat kezelni. Ezért ennek az előfordulása irodalmi ritkaság, bár vannak olyan pszichoterápiás irányzatok, ahol pont ettől lesz hiteles a terapeuta (pl. hanghalló csoportnál a tapasztalati szakértők).

  • A pszichológiai módszerekkel olyan dolgokra vehetnek rá, amelyeket nem is akarsz valójában.

A pszichoterápia önkéntes dolog. Nincs olyan módszer, amellyel valakit ,,úgy meghipnotzálunk", hogy bármire rávehetjük. Thomas Mann Cipollája nem létezik a pszichoterápiás gyakorlatban.

Rengeteg hiedelem van még, amelyet nem szedtem össze! Szívesen várom kommentekben, ha valaki esetleg még szeretne választ kapni a kérdéseire! :D

 

gliccsit.PNG

A bejegyzés trackback címe:

https://intrapszicho.blog.hu/api/trackback/id/tr926953991

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

tb79 · http://www.ukulele.hu 2014.12.12. 10:21:41

Aranyos post :). A másik énem szerint is.
süti beállítások módosítása